in

Joanna Mazur żyje w skandalicznych warunkach!

Co na to Polski Komitet Paraolimpijski?

źródło: instagram @mazurstawicki_t11_runningpair

Paraolimpiady nie cieszą się w Polsce popularnością. Choć nasi reprezentanci odnoszą na nich ogromne sukcesy, ich osiągnięcia często przechodzą bez echa.

Sytuacja zmieniła się nieco dzięki najnowszej edycji show Taniec z Gwiazdami. Jedną z uczestniczek jest niewidoma biegaczka – Joanna Mazur. Specyfika biegów polega na tym, że zawodnicy biegają z przewodnikiem – w przypadku Joanny jest to Michał Stawicki. Biegaczka w 2016 roku zdobyła złoty medal na dystansie 200m oraz srebrny na dystansie 100m na Mistrzostwach Europy osób niepełnosprawnych. Rok później sięgnęła po złoto na dystansie 150m, srebro na dystansie 800m oraz brąz na dystansie 400m.

Spektakularne wyniki nie przyczyniły się jednak do poprawy warunków życiowych Mazur. W ostatnim odcinku Tańca z Gwiazdami ekipa odwiedzała uczestników show w ich rodzinnych stronach. W materiale mogliśmy zobaczyć, że Joanna mieszka w internacie. Do jej pokoju nie przynależy nawet łazienka. Ta informacja poruszyła jury programu. Pavlovic stwierdziła nawet, że przyjęłaby ją do swojego domu.

Po emisji materiału TVN głos zabrał Polski Komitet Paraolimpijski wydając oświadczenie:
Uprzejmie informuję, że p. Joanna Mazur otrzymuje wsparcie finansowe z Ministerstwa Sportu i Turystyki w postaci ok. 40 000 złotych rocznie z programu Team 100 – katalog kosztów, które może pokryć, jest szeroki – obejmuje także wynajem mieszkania (podobne wsparcie otrzymuje także przewodnik p. Joanny Michał Stawicki), ok. 24 000 rocznie stypendium sportowegoprzyznanego przez ministra Witolda Bańkę mimo niespełnienia przez p. Joannę Mazur kryterium ustawowych (podobne wsparcie otrzymuje Michał Stawicki), p. Joanna otrzymała także 10 000 nagrody specjalnej – napisano w oświadczeniu. Niezależnie od tego p. Joanna wraz z przewodnikiem mają zapewnione szkolenia związkowe od Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „START” finansowane ze środków MSiT, p. Joanna otrzymuje również środki na szkolenie z klubu START Tarnów Tarnowskie Zrzeszenie Sportowe Niepełnosprawnych na poziomie około 30 000 zł rocznie. Polski Komitet Paraolimpijski ma możliwość sponsorowania zawodników jako ambasadorów naszych partnerów finansowych. Taka współpraca była p. Joannie Mazur i Michałowi Stawickiemu proponowana. Zawodnicy odmówili.

Internauci zauważyli jednak, że znaczna część z tej kwoty na pewno przeznaczana jest na przygotowania do zawodów. Zdecydowali więc, że sami zorganizują zbiórkę, aby pomóc Joannie poprawić jej warunki bytowe. W ciągu dwóch dni udało się już zebrać 120 tysięcy złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *